Napisz na adres: ekspert.prawny@gazeta.pl
RSS
środa, 24 lutego 2016

Nowelizowane przepisy Kodeksu pracy dotyczą zatrudniania w oparciu o umowę na czas określony. Od tej pory pracodawca będzie mógł zawrzeć tylko trzy takie umowy z pracownikiem, maksymalnie na 33 miesiące. Zmianie ulegną także okresy wypowiedzenia.

W skrócie najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy w 2016 roku:
1). Ograniczenie czasu trwania i liczby umów zawieranych na czas określony.
2). Wypowiedzenie umowy na czas określony będzie takie samo jak umowy na czas nieokreślony.
3). Dostępne będą trzy rodzaje umów o pracę (na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony).
4). Pracownik będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Do tej pory możliwe było zawarcie dwóch umów terminowych, bez ograniczenia czasowego. Pracownik mógł np. zawrzeć jedną umowę na 5 lat i drugą na kolejne 5. Jeżeli między umowa była ponad miesięczna przerwa, licznik się zerował. Teraz takiej możliwości nie będzie. Jednak ta reguła będzie miała wyjątki, np. przestanie obowiązywać w przypadku prac sezonowych i dorywczych.

Od 2016 roku wejdą przepisy wprowadzające zmiany w okresach wypowiedzenia w umowach na czas określony. Wypowiedzenie będzie zależne od określonej w niej długości, nie rodzaju.

Umowa zawarta na krócej niż pół roku – dwutygodniowe wypowiedzenie
Umowa zawarta na więcej niż pół roku – miesiąc
Umowa zawarta na co najmniej trzy lata – trzy miesiące

W dalszym ciągu nie ma konieczności podania przyczyny wypowiedzenia umowy.

Udzielamy porad prawnych w Krakowie

poniedziałek, 15 lutego 2016

Doradcy prawni działają w różnych miejscowościach w Polsce i niemal każdy kto chciałby uzyskać profesjonalną poradę prawną ma szansę skorzystać z ich pomocy. Doradcy prawni zajmują się udzielaniem profesjonalnych porad i konsultacji prawnych najczęściej z określonej dziedziny prawa (np. prawa gospodarczego).

Jak wiemy polskie prawo jest surowe, 
dlatego wiedza na temat poszczególnych zagadnień jest niezwykle istotna.  
  
Doradcy prawni na życzenie klienta mogą reprezentować go przed sądami lub organami administracyjnymi. Z porady prawnej każda osoba może skorzystać dla swoich potrzeb lub potrzeb swojej firmy. Nieznajomość bieżących przepisów często utrudnia przedsiębiorcom sprawne zarządzanie firmą, dlatego decydują się oni na merytoryczne wsparcie profesjonalisty. 
 
Zdarza się czasem, że jednorazowa porada prawna jest udzielana bezpłatnie, co szczególnie zachęca do skonsultowania się z doradcą prawnym. Niedawno został podpisany dokument uprawniający do działania punkty w całej Polsce, w których nieodpłatnie będzie udzielana pomoc prawna. 

poniedziałek, 08 lutego 2016

Wirtualne biuro to rozwiązanie polecane właścicielom firm, którzy chcą zoptymalizować koszty prowadzenia działalności.

Jakie inne możliwości daje wynajem wirtualnego biura?

- możliwość uzyskania prestiżowego adresu pod siedzibę firmy, który buduje wizerunek firmy,
- szeroki pakiet usług w ramach obsługi biurowej dla firmy (od obsługi skrzynki pocztowej, po odbiór telefonów),
- dobór usług dopasowanych do wymagań klienta,
- możliwość dodatkowych usług takich jak: doradztwo podatkowe czy gospodarcze,
- dostęp do kompleksowych usług w niskiej cenie.

Optymalne i efektywne zarządzanie firmą to marzenie każdego przedsiębiorcy. E-biuro to przede wszystkim sposób na uproszczenie procesu prowadzenia firmy, dzięki któremu właściciel firmy odciążony jest od wykonywania wielu czynności. W dodatku nie musi on zatrudniać dodatkowej kadry pracowniczej, ponieważ wszystkie obowiązki sprawują pracownicy wirtualnego biura.

poniedziałek, 01 lutego 2016

Osoby prowadzące działalność gospodarczą na ogół w pierwszym miesiącu nowego roku mogą dokonać wyboru formy, w której opodatkują działalność. Jakie możliwości opodatkowania ma podatnik?

- zasady ogólne – opodatkowanie według skali podatkowej 18 % i 32 %,
- podatek liniowy – opodatkowanie według stawki 19 %,
- ryczałt ewidencjonowany,
- karta podatkowa,
- podatek tonażowy.

Wybór właściwej formy opodatkowania poprzedzony powinien być analizą spodziewanych dochodów przedsiębiorstwa.

Zrezygnowanie z zasad ogólnych musi być przemyślane. Jest to jednocześnie forma optymalizacji podatkowej. Wybór podatku liniowego uzależniony powinien być od wysokości uzyskiwanych dochodów, jeśli chcemy uciec przed drugim stopniem skali podatkowej (32 % podatku). Należy pamiętać, że wybór podatku liniowego wiąże się z rezygnacją większości ulg i odliczeń, które przysługują na zasad ogólnych.

Natomiast przejście na ryczałt ewidencjonowany powinien być motywowany niskimi kosztami uzyskania przychodów. Ryczałt bowiem opłacany jest od przychodu, bez możliwości rozliczania kosztów podatkowych. Będzie to korzystne opodatkowanie dla podatnika, który nie może lub nie chce wygenerować wysokich kosztów i u którego wartość przychodu porównywalna jest z wartością dochodu.

Wybór karty podatkowej może być zasadny dla drobnych przedsiębiorców, prac chałupniczych i rękodzieła. Karta podatkowa ogranicza zakres formalności do minimum. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wybór tej formy opodatkowania pozbawia możliwości rozliczania ulg i zwolnień podatkowych.