Napisz na adres: ekspert.prawny@gazeta.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Urlop wypoczynkowy

Przedsiębiorcy bardzo chętnie wymieniają pracowników na maszyny. Trudno się temu dziwić wykonują one dokładne polecenia, są sprawne, szybkie i nigdy się nie męczą. 
Urządzenia technologiczne jednak nigdy nie będą w stanie w pełni zastąpić człowieka. Powód jest jeden. Maszyna nie potrafi myśleć, robi tylko i wyłącznie to, do czego została zaprogramowana.

Człowiek w przeciwieństwie do sztucznej inteligencji, aby efektywnie pracować musi odpowiednio wypocząć. Stąd też zasady określające normy i czas pracy.

Każdemu pracownikowi należy się urlop wypoczynkowy i żaden pracodawca nie może mu tego prawa odebrać. Co więcej, nie istnieje również możliwość dobrowolnego zrzeczenia się obowiązujących go dni wolnych.

Pracownik posiada prawo do urlopu w wysokości 20 dni, jeśli jednostka zatrudniona była krócej niż 10 lat oraz 26 dni jeżeli zatrudnienie trwało więcej.
Czas zatrudnienia nie oznacza czasu, który podmiot pracuje dla konkretnej firmy. Jest to czas obejmujący również czas zatrudnienia we wszystkich poprzednich instytucjach, a także lata nauki.

Czas spędzony w szkole traktowany jest następująco:
zasadnicza szkoła zawodowa- 3-letnie zatrudnienie,
średnia szkoła zawodowa- 5-letnie zatrudnienie,
średnia szkoła ogólnokształcąca- 4-letnie zatrudnienie,
szkoła policealna- 6-letnie zatrudnienie,
szkoła wyższa- 8-letnie zatrudnienie.

Bardzo istotne jest, że okresy nauki w różnych szkołach się nie sumują.

Sprawdź też czym jest dokumentacja kadrowo-płacowa <tutaj>

 

środa, 17 sierpnia 2016, poradyprawnekrakow

Polecane wpisy

Komentarze
2017/04/05 14:20:15
Przed chwilką przeczytałem Twój post i jestem pod sporym wrażeniem! Naprawdę interesująco piszesz i porządnie wyjaśniasz zagadnienie. Sam równieżinteresuję się po trochu giełdą i ostatnimi czasy ogarniam social trading. Daję Twojego bloga do ulubionych - Pozdrawiam!